درمان هموروئید

سیاهرگ های متورم موجود در قسمت انتهایی رکتوم و مقعد را هموروئید می گویند. گاهی، دیواره این رگ ها کشیدگی پیدا می کنند، برآمده می شوند و منجر به بروز ناراحتی به خصوص هنگام دفع مدفوع خواهند شد.

هموروئید یکی از شایع ترین علل خونریزی مقعدی می باشد، که اغلب خطرناک نبوده و طی چند هفته برطرف خواهد شد. اما با این حال توصیه می شود جهت اطمینان از اینکه موضوع مهم تری در کار نیست به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
44265367 – 44261580

هموروئیدهای داخلی و خارجی

هموروئیدهای داخلی در داخل رکتوم واقع شده اند و قابل رویت و لمس نیستند. معمولا منجر به بروز درد و ناراحتی نمیشوند و خونریزی تنها نشانه این نوع هموروئید می باشد.

هموروئیدهای خارجی، در زیر پوست اطراف مقعد واقع شده اند و با توجه به وجود اعصاب منتقل کننده درد در این ناحیه، علاوه بر خونریزی با درد همراه هستند.
در برخی موارد، شاهد بزرگ شدن و بیرون زدگی هموروئید از مقعد خواهیم بود. در چنین شرایطی، امکان مشاهده هموروئید وجود دارد .در این حالت ناراحتی به هنگام دفع مدفوع بیشتر است.
در صورتی که هموروئید دچار بیرون زدگی شود، معمولا خود بخود به داخل برمی گردد.(یا به اهستگی شما میتوانید انرا به داخل برگردانید).
ممکن است داخل هموروئید خارجی لخته خون تشکیل شود، این حالت اصطلاحا ترومبوز نام دارد و می تواند منجر به بروز درد ، خارش و خونریزی شود.

علت هموروئید

علت هموروئید

علت بروز هموروئید

برخی افراد به دلیل سابقه خانوادگی، بیشتر در معرض هموروئید قرار دارند. وارد آمدن فشار به قسمت تحتانی رکتوم بر روند خونرسانی تاثیر می گذارد و رگ ها ملتهب می شوند. این حالت می تواند به دلیل اضافه وزن ناشی از چاقی و یا بارداری باشد.
برخی دیگر علل عبارتند از:
– فشار زیاد حین حرکات روده ای
– فشار و زور حین انجام فعالیت های فیزیکی مانند بلند کردن اجسام سنگین
– ایستادن و نشستن های طولانی مدت
– برطرف نشدن اسهال و یبوست
مواردی مانند سرفه، عطسه و استفراغ باعث تشدید شرایط خواهد شد.

چگونه می توان از بروز هموروئید پیشگیری کرد؟

– مصرف هر چه بیشتر فیبر، میوه، سبزیجات، غلات،گردو، لوبیا
– نوشیدن آب، جهت پیشگیری از یبوست و سهولت حرکات روده ای. میوه و سبزیجات، علاوه بر فیبر حاوی مقادیر خوبی آب نیز هستند.
– ورزش و فعالیت بدنی مانند پیاده روی، روزی نیم ساعت از جمله اقداماتی است که به تسهیل حرکات روده ای و بهبود خونرسانی کمک می کند.
– به محض احساس دفع به آن پاسخ دهید.

علائم و نشانه های هموروئید

علائم و نشانه های هموروئید

علائم و نشانه های هموروئید

هموروئید ، الزاما همیشه به بروز علامت و نشانه ای منجر نمی شود و به همین خاطر بسیاری از افراد متوجه بروز آن نخواهند شد. در برخی موارد، شاهد بروز علائم زیر خواهیم بود:

– احساس درد، ناراحتی و خارش در نواحی اطراف مقعد

– مشاهده خون در دستمال توالت و یا هنگام دفع مدفوع

– مشاهده توده های صورتی رنگ یا عنابی رنگ یا به رنگ آبی تیره اطراف مقعد یا بیرون زدن آنها از مقعد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت خونریزی مقعدی ( حتی زمانی که فکر میکنید خونریزی از همورویید است)، حتما به پزشک مراجعه کنید، چرا که می تواند نشانه ای باشد از پولیپ کولون، کولیت، بیماری کرون، دیورتیکولیت و سرطان کولورکتال. فیشرهای مقعد نیز می توانند منجر به بروز درد و خونریزی شوند. به همین خاطر، تشخیص و درمان اولیه، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در صورتی که هموروئید با درد شدی همراه است و یا با وجود درمان، تغییری در بهبود آن مشاهده نمی شود، حتما توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص هموروئید

پزشک با بررسی مقعد قادر به تشخیص هموروئید می باشد. گاهی تشخیص از طریق قرار دادن انگشت و یا ابزاری خاص در داخل مقعد امکان پذیر می باشد. آنوسکوپ، وسیله  ای است که امکان مشاهده قسمت انتهایی رکتوم را فراهم می کند. پروکتوسکوپ نیز ابزار دیگری است که مانند آنوسکوپ عمل می کند، با این تفاوت که میزان بیشتری از رکتوم قابل مشاهده و بررسی می باشد.

جهت تشخیص هموروئید داخلی و یا سایر اختلالات، تست های تشخیصی بیشتری نیاز می باشد تا علت خونریزی مشخص شود.

سیگموئیدوسکوپی، از جمله روش های تشخیصی است که پزشک با استفاده از لوله ای نرم و انعطاف پذیر، به بررسی قسمت انتهایی کولون و سیگموئید می پردازد و با کولونوسکوپی مشاهده تمام روده بزرگ مقدور میشود.

درمان هموروئید

هموروئیدها معمولا بدون نیاز به جراحی  بهبود می یابند. شروع درمان با مصرف دارو‌ و تغییر سبک زندگی می باشد.

تسکین درد و خارش

نشستن در آب گرم. نشستن در آب گرم، روزی چند بار و به مدت پانزده دقیقه به کاهش التهاب ناحیه و شل شدن عضلات اسفنکتر کمک می کند. بویژه اگر بعد از دفع مدفوع انجام شود.

استفاده از کرم و پماد. استعمال پمادهای محتوی مقادیر کم هیدروکورتیزون( مثل آنتی همورویید)  بر روی پوست خارجی مقعد، به تسکین خارش کمک می کند.

قرار دادن کمپرس سرد بر روی ناحیه دردناک به مدت چند دقیقه، به تسکین التهاب کمک می کند.

رژیم غذایی سرشار ازفیبر

رژیم غذایی سرشار از فیبر‌، میوه و سبزیجات و غلات از یبوست پیشگیری می کند. در صورتی که میزان کافی فیبر از طریق رژیم غذایی تامین نشود، مصرف مکمل های فیبری و‌ یا داروهای نرم کننده مدفوع توصیه می شود. از مصرف مسهل ها خودداری کنید، چرا که منجر به بروز اسهال و تحریک بیشترهموروئید می شوند.

نوشیدن روزانه هشت لیوان آب توصیه می شود. در صورت داشتن تحرک بدنی بالا و یا زندگی در مناطق گرم، بدن به آب بیشتری نیاز دارد.

حتی در صورت تجویز دارو‌ و یا جراحی از سوی پزشک، بیمار باید تغییراتی را در رژیم‌ غذایی خود ایجاد کند.

روش های پزشکی

در صورتی شدت علائم زیاد باشد و یا بعد از گذشت چند هفته، تغییری در بهبود بیمار دیده نشود، پزشک روش هایی را جهت کوچک کردن و برداشتن هموروئید انجام می دهد. که بعضی روش ها در مطب قابل انجام است.

تزریق. امکان تزریق محلول جهت تشکیل اسکار و بسته شدن هموروئید وجود دارد.

بستن رگ با نوار پلاستیکی.  این روش عمدتا برای هموروئیدهای افتاده ، هموروئیدهای داخلی که امکان مشاهده و لمس آن ها وجود دارد، انجام می شود. در این روش، متخصص گوارش در مرزداران با استفاده از ابزاری خاص، نوار پلاستیکی را اطراف هموروئید قرار می دهد و خونرسانی مسدود خواهد شد. معمولا طی یک هفته، هموروئید خشک می شود و می افتد.

انعقاد یا سوزاندن. در این روش، پزشک با استفاده از پروب الکتریکی، اشعه لیزر و یا مادون قرمز درمان انجام میشود.

جراحی. در هموروئیدهای داخلی بزرگ یا انواع خارجی که منجر به بروز ناراحتی شدید می شوند، ممکن است پزشک جراحی را توصیه  کند.

بیمار چگونه میتواند به درمان همورویید کمک کند؟

اقداماتی که از بروز یبوست پیشگیری می کنند، روند درمان را تسهیل می بخشند و از تشکیل مجدد هموروئید نیز پیشگیری می کنند.
تسکین درد و خارش
نشستن در وان آب گرم، دو تا سه مرتبه در طول روز و به مدت پانزده دقیقه، و بعد از هر بار مدفوع. جهت شستن ناحیه از صابون های بی بو استفاده کنید و مراقب هر گونه ساییدگی و خراش ناحیه باشید.
جهت پیشگیری از ساییدگی می توانید از کرم هایی جهت تسکین درد و خارش استفاده کنید. البته این مورد را در نظر داشته باشید که استفاده از هیدروکورتیزون بیش از یک هفته توصیه نمی شود، مگر پزشک تشخیص داده باشد.
مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن، آسپیرین و ژلوفن به بهبود و تسکین درد کمک می کنند.
از خاراندن ناحیه خودداری شود. این کار به پوست آسیب وارد می کند و باعث تشدید علائمی مانند التهاب و خارش می شود.
لباس های زیر نرم و پنبه ای بپوشید. این لباس ها از مرطوب شئن بیش از حد ناحیه پیشگیری می کنند، هر چه رطوبت ناحیه بیشتر باشد، شدت علائم نیز بیشتر خواهد بود.
زمان استراحت و بودن در رختخواب را محدود کنید.
در صورتی که احساس می کنید استفاده از دستمال توالت منجر به بروز ناراحتی و یا خراش می شود، ابتدا آن را کمی مرطوب کنید و یا می توانید از پاک کننده های فاقد الکلی که برای کودکان هستند، استفاده کنید.
از نگه داشتن مدفوع خودداری کنید، چرا که این کار باعث وارد آمدن فشار بیشتر و تشدید علائم خواهد شد.
هنگام دفع مدفوع، وسیله ای را زیر پای خود قرار دهید، بالا نگه داشتن زانو و تغییر پوزیشن، به تسهیل حرکات روده ای کمک می کند.
مصرف هر چه بیشتر فیبر، به نرم شدن مدفوع و تسهیل حرکات روده ای کمک می کند. لوبیا، نان غلات، حبوبات، میوه و سبزیجات تازه سرشار از فیبر هستند. حتی می توانید از مکمل های فیبری نیز استفاده کنید. توصیه می شود مصرف فیبر به تدریج آغاز شود تا از بروز نفخ و گاز پیشگیری به عمل آید.
نوشیدن آب و مایعات کافی به تسهیل حرکات روده ای کمک می کند.
ورزش و تمرینات بدنی. اختصاص دادن روزی بیست تا سی دقیقه در طول روز به ورزش، از بروز یبوست پیشگیری می کند.
تنفس. هنگام کار کردن، عمل دم و بازدم معمول را انجام دهید. حبس کردن نفس حین انجام کارهایی مانند هل دادن و یا کشیدن اجسام، باعث وارد آمدن فشار به هموروئید و درد و خونریزی می شود.
نشستن بر روی بالشت، به جای نشستن بر روی سطح سفت. این کار به رفع التهاب ناشی از هموروئید و یا عدم تشکیل مجدد آن کمک می کند.
توصیه می شود بعد از نشستن ها طولانی مدت، هر پنج دقیقه یک بار از جای خود بلند شده و راه بروید.

آندوسکوپی معده

سرطان مری

سرطان روده بزرگ

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یک =